Aktualizováno: 30.12.2020

Test Fordu Focus čtvrté generace

 

 
Ford Focus vždy platil za auto, které nabídne řidiči něco víc, než pouhou přepravu z místa A do místa B - radost z jízdy. Čtvrtá generace se v tomto ohledu blíží legendární první, a navíc přidává téměř dokonalý jízdní komfort. Z hlediska jízdních vlastností jde o nejlepší Focus všech dob. A to tvrdíme po testu cenově dostupné verze Trend Edition na nejmenších šestnáctipalcových kolech s balónovými pneumatikami a jednoduchou zadní nápravou (většina verzí disponuje vyspělejší víceprvkovou).

Abych ale ego tvůrců nového Fordu Focus hned trochu zchladil. Zároveň mi čtvrtá generace vozu připadá nejvíc bezpohlavní v historii modelu z hlediska designu. Přijít k autu bez emblémů značky a sednout do něj, měl bych pocit, že sedím v Kie Ceed, nebo modelu Hyundai i30.

To ale neznamená, že bych se za volantem cítil špatně. I testovaná výbava Trend Edition vynikala v porovnání s konkurenty téměř dokonalou propracovaností ovládacích prvků. A když už jsme u té cenové dostupnosti a poměru ceny a výbavy, tak i v této oblasti patří nový Focus alespoň v roce 2018 mezi ta zajímavá auta.

Z hlediska prostoru v kabině si Focus nevídaně polepšil v podélné prostornosti a nabízí na podzim 2018 na zadních sedadlech více místa pro nohy než všichni konkurenti. Naopak hodně zklame objem kufru, pokud je pod podlahou plnohodnotná rezerva.

Ford Focus býval idolem mladých mužů, kteří rádi auta řídí, a ne se v nich vozí. Novinka dokáže stoprocentně splnit jejich tužby z hlediska jízdních vlastností, ale design by měl naopak souznít spíše s muži staršími a konzervativnějšími. Z hlediska praktického využití jde o auto pro jednotlivce, páry a menší rodiny.

Nový Ford Focus se v Česku prodává od druhé poloviny roku 2018. V té době jsme také testovali jeho základní verzi.

V prosinci 2020 jsme usedli za volant ostré varianty Ford Focus ST, která posouvá jízdní vlastnosti tohoto modelu o pořádný kus dopředu.

"špatný text".

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus